Урок английского языка в 5 классе

План-конспект

Обобщающего урока

Проведенного в 5 «А», 5 «Б», 5 «В» классах

Учителем английского языка

Пташиц Марией Сергеевной

 

 

Раздел 8 «Our wonderful world». Тема: «What have we learnt about our world»

Место урока в теме: lesson 10

Цели урока:

- образовательная: обобщение и систематизация знаний по теме «Our wonderful world».

- развивающая: способствовать развитию умения анализировать; сравнивать; делать выводы; навыков работы в команде.

- воспитательная: побуждать учеников к само– и взаимоконтролю, точности ответов.

Средства обучения:

·        Учебное пособие (Л.М.Лапицкая, 5 класс);

·        Раздаточный материал;

·        На доске: дата, тема, домашнее задание, игра;

·        ТСО: звуки таймера, мультиборд, мультимедийная презентация;

Ход урока

Этап урока

Задача этапа

 

Содержание этапов Время Примечание
Учитель Ученики

1.Организа-

ционный

момент

Приветствовать

учащихся

 Hello, my dear pupils! I am very glad to see you today! Sit down please. How are you today? What is the weather like today? What is the date today? Учащиеся приветствуют учителя и отвечают на его вопросы 1 min  
2. Целепола-гание

Настроить учащихся на работу

 

 

 

 

 

Сообщить правила игры

- Today you will play the game "THE BEST". You have to divide into 2 teams, create the names and choose a team captain.

So what is the name of your team and who is your captain?

Let's welcome the team "........" What is the name of your team and who is your captain?

Let's welcome the team "......."

Well, now I will explain to you the rules of our game.

Please look at the board. Here you can see 3 sections of our game: Vocabulary, Grammar and Special. Each section contains its own number of tasks: in the Vocabulary and Grammar section there are 4 tasks, and in the Special section there are 2 tasks. In the section Vocabulary you will need to complete tasks for words, expressions, idioms. In the Grammar section you will need to complete grammar rules tasks. And in the Special section you will need to tell us about weather forecast according the information given on your card. Each task has a time limit and a number of points. The game will consist of 4 rounds. In each round, you have to complete one task. You can choose the task you want, for example «Vocabulary-1 or Special-2».But remember that each of them differs in the level. While one team completes the task, the second team waits for. I'll keep a score on the board for you to see. And at the end of our game we will determine which of the teams is «The Best». But before we start our working, I will ask you to speak only in English and remove your books, notebooks and telephones from the table! For the use of these things I will withdraw points to from the whole team.

Дети сообщают названия своих команд и капитанов

 

 

 

 

 

 

 

Дети слушают правила игры

2-3 min

Игра на доске

Приложение №1
3.Речевая разминка Введение учащихся в атмосферу иноязычного общения. Подготовка к игре

- Now I will give you a card with an exercise. Please do not turn them up to my command. The letters are confused on the cards. You will need to make words from them. At the command, you turn the cards over and begin to perform the task. The team that will cope with first and perform the taskcorrectly will begin our game. Are you ready?

Let's start!

The team "...." is ready, let's chek.

Well, according to the results of this task, the team “…….”will start our game! 

Учащиеся выполняют задание

2-3 min

Раздаточный материал

Приложение №2

4.Проведение игры Проверка знаний учащихся в различных аспектах изученной темы

- So, round №1. The team “…….” Which task would you like to choose? The captain can go to the board and pick up his/her task.

Your task will be ...

You have only… second for this task.

So, are you ready? Let’s start!

The time is up! Let's check!

I give you … point for this task. The team ".....", now it's your turn. What task do you choose?

Учащиеся выполняют задания

25 min

Задания для игры

Приложение № 3-12

 

5.Подведение итогов игры Подведение итогов игры, объявление победителя - Well, our game has come to an end and now it's time to sum up the results. According to the results of our game, the team"....." won! Учащиеся узнают, кто же победил в игре и получают дипломы 5min

Дипломы для команд

Приложение №11

6.Подведение итогов урока. Рефлексия

Подведение итогов, выяснение

впечатлений учащихся

- Did you enjoy this lesson?

And now say some sentences in such a way (look at the tables on your desks)

 

Учащиеся высказывают свои эмоции по поводу урока

3-4 min

Карточки на столах

Приложение №12

7. Домашнее задание Способствовать организации самостоятельной работы учащихся дома

-Attention, please! Your task for tomorrow is to revise vocabularies.

Is everything clear?

Дети записывают домашнее задание и задают вопросы по нему

2 min

Задание записано на доске

8.Выставление

и комменти-рование

отметок

Оценивание работы учащихся

- Your marks for today are:

 

Thank you for the lesson.
Учащиеся получают отметки и прощаются с учителем

2 min

 

 

 

 

Приложение №1

 

 

  1 2 3 4
VOCABULARY        
GRAMMAR        
SPECIAL      

 

Приложение №2

w d o l u r

 

A c a m i e r

 

A s u t a r a l i

 

E p e u r o

 

A c a n i t c t a r

 

 

 

Приложение №3

Make up words from these letters

(созданное упражнение на платформе learningapps.com)

https://learningapps.org/display?v=pa2q64mcn21

Приложение №4

Read these words correctly

(мультимедийная презентация)

 

 

1.     AMERICA

2.     THE JUNGLE

3.     AN OCEAN

4.     AUSTRALIA

5.     GRASSLANDS

6.     A MOUNTAIN

7.     A DESERT

8.     EUROPE

9.     OSTRICH

10.    WHALE

 

 

Приложение №5

Match the words with their definitions

(созданное упражнение на платформе learningapps.com)

 

 

 

Приложение №6

Translate into English

1. Природа Беларуси очень красива.  
2. Тут нет высоких гор, но есть много полей в Беларуси.  
3. Я думаю, что страусы живут в Африке.  
4. Они не могут летать и медленно ходят.  
5. В разных частях мира есть саванны.  

 

 

Приложение №7

Fill in the definite article where necessary

(созданное упражнение на платформе learningapps.com)

Приложение №8

Try to form the adverbs from the adjectives

1.     Careful -_________

2.     Slow -_________

3.     Sad -_________

4.     Fast -_________

5.     Loud -_________

6.     Happy -_________

7.     Angry -_________

8.     Good -_________

9.     Noisy -_________

10.   Kind -_________

Приложение №9

Fill in the missing forms of the verbs

(созданное упражнение на платформе learningapps.com)

https://learningapps.org/1957693

 

 

Приложение №10

Open the brackets

(созданное упражнение на платформе learningapps.com)

 

 

Приложение №11

Tell us about your unusual island

 

Приложение №12

 

Tell us about  unusual island

 

                                Приложение №13

 

 

 

DIPLOMA

 

 

The winner of the game

«THE BEST»

 


 

 

 

 

_________________                          PTASHITS M.S

 

 

 

Приложение №14

I liked the game because…

I did not like the game because…

I like…

I did not like…

I am pleased with the results…

I think that…

Etc.